Reklama
Beskydy Beskydy Beskydy
Banská BystricaBanská BystricaBańska Bystrzyca (Banská Bystrica)

Nahrát fotku

Banská Bystrica

Online kamera On-line kamery v blízkosti místa: KAMERA1, KAMERA2
Předpověď počasí Banská Bystrica Předpověď počasí Banská Bystrica


Město Banská Bystrica leží v ohybu Hronu ve Zvolenské kotlině na úpatí Kremnických vrchů. Banská Bystrica je historické a kulturní místo, patřící mezi hospodářsky nejvýznamnější města středního Slovenska. Sídlí zde Správa Národního parku Nízké Tatry. První písemná zmínka pochází z roku 1255, kdy byla dnešní Banská Bystrica osídlena německými kolonisty. Po roce 1380 se Banská Bystrica spojila s dalšími městy. Na začátku se tu těžilo zlato, stříbro a od poloviny 14. století měď a olovo. První manufaktury se začali objevovat v 18. století, které později přešli v průmyslové podniky v druhé polovině 19. století.

Jak již bylo řečeno tak Banská Bystrica je také kulturním centrem, takže tu můžeme nalézt římsko-katolický kostel Panny Marie, který vznikl ve 13. století. V kostele se nachází vzácný křídlový oltář od mistra Pavla z Levoče. Mezi další vzácné památky ve městě patří Matejův dom, Farská bašta, radnice a mnoho renesančních domů.

Banská Bystrica je mimo jiné univerzitním městem. Hlavní univerzitní komplex se tyčí nad městem, nedaleko nemocnice. Sestává z univerzitní budovy a přilehlých, z části rekonstruovaných, kolejí, které mají sportovní zázemí v podobě fitness centra, běžeckého oválu a travnatého hřiště. Komplex má WiFi pokrytí.

Turistické info:
Celé město je velmi dobře protkáno autobusovou dopravou. Z náměstí vede hlavení pěší zóna městem, která končí u nákupního centra, v jehož komplexu se nachází mimo jiné také kino. Před Velikonoci a Vánoci se na náměstí konají pravidelné trhy s doprovodným programem. V centru města je několik stylových restaruací, příjemných hospůdek a pivnic. Badatele jistě potěší státní archiv, který se nachází v odlehlé části města a je snadno dostupný MHD. Dalším kulturním lákadlem je státní opera s pestrou nabídkou představení. Nedaleko centra města se nachází památník SNP (Slovenského Národního Povstání), který vznikl dle návrhu Dušana Kuzmy. Samotná budova sestává ze dvou částí, které spojuje prosklený průchod. V památníku se nachází expozice zaměřující se na prezentaci politických, vojenských i společenských událostí na Slovensku v letech 1918–1948. Muzeum je z jedné strany doplněno schodištěm, které mu přidává na impozantnosti a mezi jednotlivými komplexy se nachází sousoší "Oběti varují". Pokud komplexem projde na druhou stranu, čeká vás park s několika exponáty vojenské techniky.

Hlavní strana místa Banská Bystrica
 
  Ubytování Donovaly
13 km
  Ubytování Bystrá
  Ubytování Tále
 

TOPlist